Často se stává, že pokud se rozhodnete podstoupit pobyt ve tmě (terapie tmou), položíte si otázku: “Na jak dlouho mám do tmy jít?“.
Každý pobyt ve tmě je jiný a každý praktikující cítí potřebu pobytu ve tmě jinak. I přes to je možné nalézt společné znaky a průběhy. Následující popisy tedy spíše berte, jak soupis našich zkušeností.
Pobyt ve tmě na den
Praktikující nastupuje na pobyt ve tmě často kolem oběda a kolem oběda druhý den končí. Tedy ve tmě zůstává 20 – 24 hodin. Ač se někomu může zdát, že je to času málo, naše zkušenosti ukazují, že se praktikující minimálně pořádně vyspí. Spousta lidí totiž žije ve spánkovém dluhu, v noci nemají tmu a ještě k tomu spí málo hodin a také nekvalitně. Jedna noc ve tmě také pomáhá praktikujícím, kteří mají panickou hrůzu ze tmy. Při jedné noci si mohou vyzkoušet, že tma je ve skutečnosti klidná, všeobjímající.
Pobyt ve tmě na 3 noci
Ač se hormon melatonin, který pomáhá k zvýraznění schopnosti dívat se do sebe, tvoří až mezi druhou a třetí nocí, je jeho hladina již dostatečně vysoká. Ač je toto také individuální, protože někdo má vysokou hladinu již první den a někdo až čtvrtý. Zkrátka pobyt ve tmě na 3 noci je příznivý pro ty praktikující, kteří si nemohou dovolit celý týden. Po 3 nocích pobytu ve tmě je tělo již dostatečně odpočaté a praktikující je více vzhůru a může pozorovat účinky pobytu ve tmě i při bdělém stavu. Po 3 nocích se ještě neobjevuje ztráta rovnováhy po ukončení pobytu ve tmě.
Pobyt ve tmě na týden
Jedná se o nejobvyklejší délku terapie tmou. Předpokládáme, že je to i z důvodu, že náš organismus je zvyklý na 7mi denní cykly. 7 nocí je již dostatečná doba k tomu, aby se praktikující pořádně vyspal, kdy zvýšenou spavost je možné sledovat až 4 dny. Po čtyřech dnech již často nastupuje uvažování nad sebou, procházení svého života a prožívání situací, které si praktikující s sebou nese z dětství či dospívání. Někteří praktikující volí i den či několik dní bez stravy, pouze na vodě, tak zvaný půst. Ukončení pobytu ve tmě je často po týdnu ráno. Ještě za rozbřesku, kdy pomalu předává noc svou vládu slunci a svět se zabarvuje. Po ukončení pobytu ve tmě se již objevuje mírná ztráta rovnováhy, kdy tělo praktikujícího přepíná z rovnováhy svalové na rovnováhu zrakovou. Proces přepínání rovnováhy trvá obvykle 15 minut, výjimečně až hodinu.
Pobyt ve tmě na dva týdny
Jestliže není pobyt ve tmě ukončen po týdnu, ale praktikující si naplánoval týdny dva, je vidět nejvyšší přínos v tom, že má praktikující více času. Ač 99% praktikujících tvrdí, že nemělo žádné očekávání, tak při pobytu ve tmě na 14 dní právě nemají kam spěchat a tzv. netlačí na pilu. Tedy přínos dvou týdnů oproti jednomu praktikující popisují jako mít více prostoru pro sebe.
Pobyt ve tmě na 7 týdnů
Toto je zatím u nás nejdéle praktikovaný pobyt a můžeme ho doporučit jen tehdy, pokud po pobytu v této délce opravdu toužíte a cítíte, že to tak má být. Ukončení pobytu ve tmě po 2 měsících je standardně ráno před rozbřeskem a průběh zvykání si na světlo je skoro stejný jako po týdnu.
Na závěr můžeme říci, že to není tak, že týden je lepší než 3 dny, nebo měsíc je lepší než týden. Délka pobytu je individuální a záleží na každém praktikujícím.
Z hlediska statistiky volí 98% praktikujících délku 1 týden.