Terapie tmou je taková forma terapie (léčebného procesu), kdy je praktikující uzavřen v temné místnosti do které se nedostává žádné světlo.
Terapie tmou není nová
Již v Tibetu, Číně či Japonsku tmě můžeme vidět terpaie tmou několik tisíc let v minulosti. Když se mniši zavírali do tmy na dlouhé týdny a měsíce, tak tomu samozřejmě neříkali terapie, terapie tmou tomu říkáme až my „moderní lidé“.
Na bolesti současného lidstva, kdy již za chvíli bude více terapeutů, psychiatrů a psychologů než pacientů je terapie tmou ideální a začíná se v posledních letech praktikovat pro veřejnost.
Jak probíhá terapie tmou
Praktikující, (radši používáme místo slova pacient) je uzavřen v místnosti bez přístupu světla. Svatyně je zaizolována proti světlu. Jelikož zrak je dominantní smysl je pak naše mysl tak totálně zmatena, a dovolí praktikujícímu spojit se s vyšším já, s jeho osobním božstvím, v Indii zvaném Antaryamin.
Toto spojení pomáhá nalézt uložené emoce a bolístky, které jsou při běžném životě skryté a zcela neviditelné, praktikující tak má svoje potíže „jak na dlani“ a lépe poznává sebe sama.
Pro které otázky zvolit terapii tmou:
- Kdo jsem já?
- Kdo mne sem poslal?
- Proč nejsem větší?
- Proč to dělají zrovna mně?
- Nikdo mne nemá rád!
Trpíte-li fyzicky s kožními problémy, poruchou příjmu potravy, vnitřními bolestmi, je pro vás terapie tmou vhodná.
Jak dlouhou terapii tmou zvolit?
Běžně stačí 7 dní, tedy 7 nocí, v sobotu odpoledne do tmy a v sobotu ráno ze tmy. Méně než 7 dní moc nedoporučujeme, protože trvá asi 3 dny, než se mysl uklidní a spojení s vaším vyšším já zesílí.
Podotýkáme však, že délka terapie tmou vychází od vás, cítíte-li, že máte být ve tmě pouze 6 dní, zařídíme to tak. Maximální doba pobytu je však 7 týdnů.