Jelikož jsme „eko magoři“, jak nás nazvala moje kamarádka ze základky, tak pořád vymýšlíme, jak pobyt ve tmě co nejvíce provozovat ekologicky.
Dřevěné chatky na pobyt ve tmě
První předpoklad je chatička z ekologických materiálů a to je z 90% dřevo. Chatičky jsou kompletně dřevěné od podlahy až po střechu, včetně. Chatička je zateplená ekologickou minerální vatou o síle 24cm ve 3 vrstvách proti vzniku tepelných mostů.
Rekuperace tepla
Každá chatička má větrání s rekuperací tepla. Tato rekuperace má účinnost až 80% a proto i v zimních měsících neproudí při větrání do chatičky studený vzduch, ale teplo zevnitř se využívá k ohřívání přiváděného vzduchu.
Zároveň je rekuperace opatřena časovačem, aby neběžela (třeba i omylem) celou noc.
Vyhřívání tepelným čerpadlem
K ohřevu chatiček používáme tepelná čerpadla s topným faktorem až 7, což v praxi znamená, že na spotřebu 200W topí jako 1400W přímotop. Tepelná čerpadla umí fungovat až do -15 st. C a tak je možné s nimi topit i v zimě. Kdykoli se můžete podívat na spotřebu chatiček ve tmě. Nyní v lednu se spotřeba za topení pohybuje kolem 4kWh za den a chatičku, což je úžasný výsledek.
Bonus tepelných čerpadel je, že v létě umí běžet obráceně a tedy chladit, proto i v letních parnech nepřesahují teploty ve svatyních 22 – 24 st. C.
Elektřina pro pobyt ve tmě ze Slunce
Od prosince máme spuštěnu fotovoltaickou elektrárnu, která zajišťuje elektrickou energii pro chatičky z 93% ze Slunce. Tedy topení, vaření dokonce i ohřev teplé vody je z drtivé většiny pokryt zelenou energií ze Slunce. Elektrárna by měla vyrobit ročně 10 MW elektrické energie a co nestihneme spotřebovat my, pošleme do rozvodné sítě, kam je zrovna potřeba 🙂
Vzniklo tím drobné omezení, že teplá voda v bojlerech v chatičkách se ohřívá jen když svítí Slunce, ale věříme, že raději se osprchujete vlažnou vodou ohřátou Sluncem, než horkou vodou ohřátou z uhlí. Zatím svítí pěkně a tak je horká voda každý den i jen ze Slunce.
Bio odpad po praktikujících
Zbyde-li po praktikujících nějaký odpad, jako obaly či již nechtěné kartáčky na zuby, vždy odpad roztřídíme.
Pokud něco nesníte, máme tu 2 psy a nebo slepice. Pokud jsou psi i slepice napapaní, putuje bio odpad na náš kompost, který se nám pak na zahradě změní v okurky či rajčata. Nikdy nic nevyhazujeme.
Děkujeme, že jdete s námi zelenou cestou a přejeme vám vše dobré <3
P.S. Ten komín tam je proto, že doma topíme dřevem 🙂